خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
9.5/10 (تعداد آرا 2 نفر )

اوراق اجاره

اوراق اجاره ابزاری برای تأمین مالی به پشتوانه دارایی‌های فعلی و یا دارایی‌هایی است که شرکت در آینده تمایل به خرید آن را دارد. در این اوراق حق استفاده از منافع يك دارايي يا مجموعه­اي از دارايي­ها در قبال دريافت اجاره بها از مالك به شخص ديگر (باني) منتقل مي­شود. به عبارت ديگر دارندگان اوراق اجاره مالكان دارايي مورد اجاره مي­باشند كه به باني واگذار گرديده است. این اوراق با توجه به عدم وجود محدودیت در زمینۀ مصرف منابع حاصل از انتشار اوراق اجاره، افزایش نقدینگی شرکت با تبدیل سریع و کم­هزینۀ دارایی­های با نقدینگی پایین به وجه نقد و در عین حال استفاده از دارایی­های مذکور در جریان عملیات شرکت، از جذابیت بالایی برخوردار هستند. درصورتی‌که شرکت موردنظر و دارایی‌ موضوع انتشار این اوراق دارای ویژگی‌های لازم جهت انتشار اوراق اجاره باشد می‌تواند با مراجعه به واحد تأمین سرمایه شرکت کارگزاری بانک آینده نسبت به انتشار اوراق موردنظر مبادرت ورزد.

اوراق مرابحه

اوراق مرابحه، تأمین منابع مالی از طریق انتشار عمومی اوراق بهادار به پشتوانه «دارایی‌ها» و «مواد و کالایی» است که شرکت تمایل به خرید آن دارد.  هنگام سررسید اصل بدهی به‌صورت یکجا بازپرداخت می‌شود و درصورتی‌که شرکت موردنظر قصد خرید دارایی‌ را داشته باشد می‌تواند با مراجعه به واحد تأمین سرمایه شرکت کارگزاری بانک آینده نسبت به انتشار اوراق موردنظر مبادرت ورزد.

اوراق سفارش ساخت (استصناع)

اوراق سفارش ساخت، ابزاری برای تأمین منابع مالی از طریق انتشار عمومی اوراق بهادار به پشتوانه دارایی‌هایی است که شرکت قصد ساخت آن را دارد. به‌عبارت‌دیگر این روش ابزاری برای تأمین مالی فعالیت‌های پیمانکاری و سفارش ساخت است. در ارائه این خدمت توسط شرکت اصل بدهی در انتهای دوره ساخت به‌صورت یکجا بازپرداخت و یا تبدیل به نوع دیگری از اوراق (اجاره یا مرابحه) می‌شود.  بنابراین شرکت موردنظر درصورتی‌که پروژه ساخت موضوع تأمین مالی باشد می‌تواند با مراجعه به واحد تأمین سرمایه شرکت کارگزاری بانک آینده نسبت به انتشار اوراق موردنظر مبادرت ورزد.

اوراق مشارکت

یکی دیگر از انواع اوراق بهادار بدهی، اوراق مشارکت است. این اوراق ابزاری برای تأمین مالی طرح‌های اقتصادی سودآوری است و سود ثابتی به صورت علی‌الحساب در مقاطع زمانی معین پرداخت می‌شود. حداکثر مبلغ اوراق مشارکت قابل انتشار معادل جمع حقوق صاحبان سهام شرکت است. بنابراین شرکت موردنظر درصورتی‌که طرح موضوع انتشار اوراق مشارکت خالص ارزش فعلی مثبت و نرخ بازده داخلی بزرگ‌تر از نرخ سود تضمین‌شده بانکی داشته باشد می‌تواند با مراجعه به واحد تأمین سرمایه شرکت کارگزاری بانک آینده نسبت به انتشار اوراق موردنظر مبادرت ورزد.

اوراق سلف موازی استاندارد

این اوراق ابزار تأمین مالی کوتاه‌مدتی است که بر مبنای قرارداد سلف منتشر می‌شود و بر اساس آن عرضه‌کننده مقدار معینی از دارایی پایه را مطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد درازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم نماید. دارنده اوراق می‌تواند معادل دارایی پایه خریداری‌شده را طی قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش رساند، یا در سررسید با شرایط از پیش تعیین‌شده تسویه نقدی کند و یا در دوره تحویل اقدام به دریافت فیزیکی دارایی نماید. بنابراین درصورتی‌که متقاضی این اوراق دارای پیش‌نیازهای لازم جهت صدور این اوراق باشد می‌تواند با مراجعه به واحد تأمین سرمایه شرکت کارگزاری بانک آینده نسبت به انتشار اوراق موردنظر مبادرت ورزد.

گواهی سپرده خاص

گواهی سپرده مدتدار ویژه سرمایهگذاری (خاص) به سپردهای اطلاق میشود كه بانك به منظور تجهیز منابع برای تأمین مالی طرحهای مشخص جدید سودآور تولیدی و ساختمانی و خدماتی و نیز توسعه و تكمیل طرحهای سودآور موجود با سررسید مشخص افتتاح مینماید و در ازای افتتاح سپرده، گواهی سپرده مدتدار ویژه سرمایهگذاری (خاص) صادر مینماید. صدور گواهی سپرده مدتدار ویژه سرمایهگذاری (خاص) با تشخیص بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران منوط به اخذ مجوز از آن نهاد خواهد بود. گواهی سپردۀ خاص از جمله ابزارهایی است که «مجوز انتشار» آن توسط «ناظر بازار پول» صادر میشود اما قابلیت آن وجود دارد که معاملات ثانویۀ آن از «بازار پول (شعب بانکها)» به «بازار سرمایه» منتقل شود.  واحد تأمین سرمایه شرکت کارگزاری بانک آینده آمادگی لازم برای انجام خدمات مذکور را برای شرکت­های متقاضی دارد.
  • اوراق اجاره
  • اوراق مرابحه
  • اوراق سفارش ساخت (استصناع)
  • اوراق مشارکت
  • اوراق سلف موازی استاندارد
  • گواهی سپرده خاص